Skip to main content

BF25/02 Referat

Tid

Sak

Type

Ansvarlig

10.00

Velkommen

Informasjon

Julie / Sigbjørn

10.10

Driftstatus Elhub

Informasjon

Alf

10.20

Status fra Elhubs Produktavdeling:

Det vi jobber med og prioriteter

Informasjon

Jørgen

10.30

Tilbakemeldinger på Portal 2.0

  • Elvia: Vanskelig å finne profilstandard.

  • Fjordkraft: Går det an å låse toppmenyen?

  • Hvis skjermen blir for smal forsvinner menyen og søkefunksjonen

  • Glitre: Balanseavregningen; bra design, men noe galt med datovisningen. Estimerte målepunkt, vi kunne se antall tidligere, nå kun prosent. Manglende/ufullstendige verdier er kke synkronisert.

  • Lede: Kan kjøre hyppigere på morgenen, og ikke så ofte utover dagen.

  • Elhub: Den oppdateres en gang i timen, men kan økes til hver halvtime. Vi ser på hvilke muligheter vi har.

  • Elvia: Balanseavregning; intervallforbruk 15 min, kan estimeringer skilles ut? Har registrert sak på dette.

  • Elhub: Følg med på veikartet.

Diskusjon

Bastian

10.45

Runde rundt bordet

  • Ønskelig at medlemmene forbereder innspill fra egen organisasjon

  • Fjordkraft: Statistikksidene; markedsoversikten er endret fra tabell til grafer, gir liten verdi. Lastet ned underlaget, det er ikke bra.

  • Elvia: Fra kundesenteret; datakvalitetsfeil, mye postnummer/poststed. Enkelte kraftleverandører sier at de har gjennomfakturering og henviser til nett, men så har de ikke gjennomfakturering. Mye epost mellom nett og kraft, ønsker oss en kommunikasjonsmulighet i Elhub. Ikke send BRS-NO-601, be kunden kontakte nettselskapet sitt. Oppfordring til kraftleverandører; manglende utflytting og reverserte kontrakter er ikke greit.

  • Glitre: Sliter med MT1, når skal den virke tilfredsstillende?

  • Elhub: Det jobbes masse med, men vi må prioritere produksjon. Vi følger opp etter BF med status.

  • KE Nett: Nesten alle kraftleverandører sender leverandørbytte med landskode +47, men det blir avvist hos oss.

  • Elhub: Vi tar en kikk på det

  • Elvia: Delt produksjon; skaper mye problemer for oss. Får ikke gjøre anleggsendringer osv. selv. Ønsker at hele løsningen blir sett på igjen, så ikke det skaper problemer for netteiere.

  • Los: Vi får stadig reverseringer et år tilbake uten beskjed og må sjekke med netteier hva som er grunnen. Kan kjørereglene distribueres igjen?
    Angående kommunikasjon; vi foretrekker epost fordi det ofte blir kommunikasjon frem og tilbake.

  • Elhub: Vi ønsker å få mer ut av Edielportalen og inn i Elhub.

Diskusjon

Alle

11.05

Kaffepause

11.15

Nye produksjonstyper

Informasjon

Bastian

11.25

Delt produksjon - oppsummering fra workshop og veien videre

  • Glitre: Hvem skal betale nettleie for dette?

  • Elhub: vi må nok høre med RME/NVE her

  • Elvia: Vi fakturerer ikke for videredeling av produksjon, hvis mottakerne kvalifiserer som prosument må de betale.

  • Glitre: Det må være likt for alle kundene, så her trenger vi en enighet i bransjen.

  • Elhub: Vi følger opp dette og tar en diskusjon med bransjen.

Informasjon

Bastian

11.30

Tredjeparter - måleverdier gjennom restAPI og status fra datadelingsteamet

Informasjon

Frode

11.35

Avtalt effekt

  • Glitre: Kundene er ikke interessert i å endre effekten sin, dette har verdi f.eks ved salg. Løsning 2 er best.

  • Er det mulig å lage en defaultverdi? Kan bli flere spørsmål ved alternativ 1 hvis man bruker samme felt til flere ting.

  • Fjordkraft: Bør kanskje ikke være et frivillig felt.

  • Føie: Tommel opp for alternativ 2.

  • Elhub: Fordel for statistikkformål får å se på bruken.

Diskusjon

Truls

11.40

Omlegging av næringskoder

SSB stiller

  • SSB ønsker at overgangen skjer samtidig slik at alle bruker de nye kodene fra samme dato. Viktig med god kvalitet etter overgangen.

  • CGI: Erap; brudd midt i året, hvordan påvirker det rapporteringen? NVE har hatt en runde på omklassifisering pga. inntektsrammer.

  • Glitre: Hvordan fungerer tildeling av næringskoder i enhetsregisteret?

  • SSB: Når du oppretter et selskap sender du inn informasjon om hva slags drift selskapet skal ha og får tildelt en kode basert på dette.

  • Glitre: Behov for felles retningslinjer for bruk av næringskoder for privatkunder på næringsanlegg.

  • Elhub: Vi må komme tilbake på tidspunkt for overgang og hva Elhub kan bidra med.

  • Fjordkraft: kraftleverandører får dette tilsendt så må passe på meldingsflyten og antall meldinger til kraft

  • SSB. Hvor mye henter nettselskapene fra enhetsregisteret?

  • Glitre: Vi henter det kunden har, kan ikke overstyre og det krever mye manuelt arbeid å skulle gjøre det.

  • Føie: Gjør det samme, men der det åpenbart er noe annet ser vi an bruken og overstyrer.

Informasjon

Elisabet/Truls

12.00

Lunsj

12.45

Avslutte ubrukte, reaktive kanaler

Informasjon

Hedda

12.55

Hyppigere innsending av måleverdier gjennom inneværende døgn

  • CGI: støtter løsning B. Er det gjort vurdering at data kan komme ut av sync? 15 minutter gjør at det skal lite til før det blir hull fordi en melding er litt forsinket.

  • Elhub: Vi vil vurdere om vi kan åpne for å godta hull i inneværende døgn. Per i dag kan vil dette ikke godtas, men må følges opp hvis man får avvisninger.

  • Elvia: Har dere en tidsfrist?

  • Elhub: Vi kan ikke kreve hyppig innsending per i dag, men anbefaler det.

Diskusjon

Ingvar

13.10

Kommunikasjon rundt Norgespris

  • RME er ansvarlige for informasjon om ordningen

  • Elhub skal lage teknisk bestillingsløsning og API

  • Nettselskapene skal håndtere ikke-digitale brukere, avvik og support

  • Kraftleverandører må henvise til bestillingsløsning

  • Fjordkraft: Hvorfor har dere en arbeidsgruppe uten kraftleverandører? Vi har mye dialog med kundene.

  • RME: Vi jobber med å finne ut av hvordan vi kan få med kraftleverandørene i denne prosessen. Det kommer.

  • Glitre: Vil kundene se alle sine målepunkt eller bare de som er aktuelle for Norgespris?

  • Elhub: Du vil få se alle målepunktene dine og se hvilke du kan bestille Norgespris på.

  • Elvia: Vil skryte av utkastet til Min side-løsningen for Norgespris.

  • CGI: Heftelse ved målepunktet, hvordan skal det håndteres?

  • RME: Med forbehold, har ikke hørt noe annet.

  • Føie: Vi har stilt spørsmål ved det juridiske, er det lov? Også et spørsmål for netteiere, hvordan skal vi håndtere dette?

  • UtilityCloud: Behov for en avklaring på dette fra bransjen, ganske fundamentalt i forhold til hvordan systemene er satt opp.

  • CGI: Digitale og ikke digitale kunder; ingen vet hvem som er hva. Kan nettselskapet rute en kunde via sin Min side, er dette en løsning på et ikke-digitalt grensesnitt?

  • Elhub: Ikke-digitale skal gå den veien ja, men Elhub vil åpne for å ta i mot alt som kommer fra nettselskapet. Kundene velger hvordan de vil bestille, og hvordan nettselskapet håndterer dette er opp til dem.

  • RME: Det kommer i forskrift, kan ikke si noe mer om det nå. Følg med og lever høringssvar.

Diskusjon

Christine/Julie

13:30

Status Norgespris

  • Glitre: Vil det bli presentert på samme måte som BRS-meldingene i markedsprosessloggen? Må ha denne historikken og se hvem som har bestilt det, vi eller kunden. Også om det er angret.

  • Ulike grenser for dem som har fjernvarme, hvordan skal det håndteres? Fjernvarmekundene har et annet tak enn strømkundene.

  • Det må håndteres gjennom fjernvarmeselskapene.

  • Elvia: Hva skal vi gjøre når nettsiden detter ned, er det noe beredskap?

  • Elhub: Det skal vi planlegge for. Lite sannsynlig at det blir nedetid i lang tid på denne portalen.

  • Glitre: Angrefunksjonen, skal den også ligge på Elhub Min side? Hvis anlegget ikke kvalifiserer for Norgespris, kan nettselskapet avvise meldingen?

  • Elhub: Ja, en knapp skal ligge der så lenge. angrefristen gjelder. Nettselskapet kan kansellere bestillingen etter at den er gjennomført.

  • Hansen Technologies: Fjernvarme; det skal komme en ny høring om dette, og disse kundene vil få en tilsvarende løsning. Vil få en annen volumgrense.

  • CGI: Blir det en go/no go?

  • Elhub: Har det på agendaen til arbeidsgruppemøte 28. august.

  • Føie: Informasjonspakken som kommer, når kommer den? Senest mot slutten av august hadde vært å foretrekke så vi kan få informert kundene.

Informasjon

Kalle/Truls

13.50

Kaffepause

14:00

Status Samtykkekontroll

  • Hansen Technologies: Elhub har to løsninger her, når kravet fra RME ikke blir utsatt lenger og kraftleverandører må lage egen løsning, er det da en hensikt at Elhub skal lage løsningen?

  • Elhub: RME er veldig klare på dette så det må Elhub gjøre.

  • UtilityCloud: Hvis man baserer deg på det RME skriver, at man ikke må ha digitalt samtykke, men holder med signatur, er det noe vi skal tenke på? Vi tilbyr en løsning som vi skal få på plass, er det noe vi kan endre med tanke på dette nå?

  • Elhub: Vi kan ikke svare for RME, men de har ikke stilt klare krav til teknologi.

  • Elhub: Hvis noen ikke har fått brevet fra RME kan Elhub dele det

Informasjon

Kalle/Truls

14:10

Maskinporten

Informasjon

Kalle/Truls

14.20

Kriseberedskap

  • Fjordkraft: Tenker at vi må gjøre det sammen.

  • Glitre: Vi har tenkt over dette tidligere og har samarbeidet med Elhub, hadde mulighet i gammel løsning. Veldig fint om vi kan se på dette sammen.

  • Flere aktører, inkludert: Fjordkraft, Glitre, CGI, Elvia og Embriq som meldte seg for å bli med i arbeidsgruppe. Elhub sender mail til alle i Brukerforum i fall flere ønsker å delta

Diskusjon

Alf

14.40

Sak fra Elvia - opphør av avdøde sluttbrukere

  • Ulike praksiser blant kraftleverandører for håndtering av døde kunder

  • Flere tusen aktive anlegg står registrert på døde kunder – i noen tilfeller i flere tiår

  • Hvor lenge skal døde kunder kunne stå registrert som aktive?

  • Spørsmål om identifisering, ansvar for betaling, og relevansen av samtykke etter dødsfall

  • Etterspør informasjon om netteieres praksis

  • Los: Vi pleier å stanse leveransen etter en stund. Vi må ha en ordentlig kunde, men vi flytter dem ikke ut siden vi ikke vet om det er en ektefelle som fortsatt bor der.

  • Glitre: Vi tillater å ha aktive kontrakter på døde kunder så lenge vi har en kontakt i bakgrunnen og regningene blir betalt. Ender med å stenge anleggene i tilfeller der vi ikke har noen å kontakte.

  • Lede: Vi stenger ved manglende betaling.

  • Lnett: Vi venter så lenge vi kan, og prøver å finne en kontaktperson, men stenger når det ikke blir betalt.

Diskusjon

Marit fra Elvia

14.55

Oppsummering og avslutning

Julie

JavaScript errors detected

Please note, these errors can depend on your browser setup.

If this problem persists, please contact our support.